More than 600 active investors currently use the investment consultancy services of Porta Invest

We will provide comprehensive services in the field
of real estate investments

References

Show reference

Hotel Praga 1885

Praha 5

Hotel vlastnila česká společnost. Objekt se pronajal největšímu provozovateli hotelů v ČR a následně se prodal jako výnosová nemovitost zahraničnímu klientovi.

Show reference

Táborská 46

Praha 4

Prodej výnosové nemovitosti formou převodu cenných papírů do portfólia nadnárodní společnosti. V tomto obchodním případě jsme zastupovali kupující.

Show reference

Jaurisova

Praha 4

Jednalo se o prodej pozemku se studií developerského projektu na výstavbu luxusního rezidenčního objektu se 13ti bytovými jednotkami. Pozemek se nachází na krásném místě přímo na hranici parku Jezerka. V tomto případě jsme zastupovali řeckého developera, který pozemek kupoval formou převodu obchodních podílů od českého vlastníka.

Show reference

Lucemburská 16

Prague 3

This was an acquisition of our company Porta Invest. The object of the acquisition was an apartment building in an attractive location in Vinohrady formerly owned by a Czech owner. Our intention is to completely renovate the building and create small-sized apartments here.  

Show reference

Plynární 29

Prague 7

It was an apartment building at a location exposed to traffic, but with excellent access to the center and the park. The apartment building is suitable for complete reconstruction and built-in garret, and for many years has been owned by a family of restitutionists. The interesting opportunity was quickly taken advantage of by our VIP […]

Show reference

Hotel Crown Plaza

Prague 6

Crown Plaza Hotel was sold by an Austrian investor. For long the hotel has been in high demand and it is among the largest hotels in Prague 6. The building was subsequently sold to a Russian investor who wished to remain anonymous.

Find out more

Our team

Ing. Martin Novák

Investment advisor & broker

Ing. Michal Horňák

Investment advisor & broker

Marek Bartes

CEO, Investment advisor & broker

Tomáš Svoreň

Investment advisor & broker

Juraj Sutoris

ACQUISITION DIRECTOR